Silver‑tinted Huawei GT3 sports a 5.2‑inch IPS display with full HD clarity, powered by a Kirin 650 octa‑core at 2 GHz and 2 GB RAM. It runs Android 6, holds 16 GB internal storage expandable to 128 GB via microSD, supports dual‑SIM, LTE, Wi‑Fi, Bluetooth 4.1, features a 13 MP rear camera with LED flash, 3.5 mm jack and a 3000 mAh battery for reliable daily use.
| Brand | Huawei |
| Model | 51090NMY |
| MPN | 51090NMY |
| EAN | 6901443125517 |
| ASIN | B01HEF9ZAE |
| 2G standards | EDGE,GPRS,GSM |
| 3G standards | HSPA+ |
| 4g standard | LTE |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Binding | Electronics |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Cables included | USB |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Chat | Yes |
| Color | Silver |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Conference call | Yes |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.7 GHz |
| Depth | 8.3 mm |
| Display Diagonal | 13.2 cm (5.2") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | IPS |
| Yes | |
| EANList | 6901443125517 |
| Flash type | LED |
| Form Factor | Bar |
| Front camera type | Single camera |
| Glonass | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 147.1 mm |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| ItemDimensions | 579, hundredths-inches, 291, hundredths-inches, 34, hundredths-pounds, 33, hundredths-inches |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Mobile network generation | 4G |
| Operating system installed | Android 6.0 |
| PackageDimensions | 213, hundredths-inches, 638, hundredths-inches, 88, hundredths-pounds, 346, hundredths-inches |
| Packagequantity | 1 |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor family | Hi-Silicon |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor model | Kirin 650 |
| ProductGroup | Wireless |
| Producttypename | PHONE |
| Proximity sensor | Yes |
| Publisher | Huawei |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| Vibrating alert | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 154 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 73.8 mm |