Huawei Mate 20 X 5G delivers a 7.2‑inch OLED panel with 1080×2244 pixels and 345 ppi, powered by Kirin 980 at 2.6 GHz, 8 GB RAM, 256 GB storage, triple 40 MP cameras, 4200 mAh battery, dual‑SIM hybrid slot, face ID, fingerprint sensor, and Bluetooth 5.0 in emerald green.
| Brand | Huawei |
| MPN | 51094BBQ |
| SKU | 51094BBQ |
| EAN | 6901443307029 |
| ASIN | B07TWXJLQF |
| 2G standards | EDGE,GPRS,GSM |
| 3G standards | DC-HSDPA,HSPA+,WCDMA |
| 4g standard | LTE |
| 64-bit computing | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 18.7:9 |
| Audio formats supported | 3GP,AAC,AAC+,AC3,AC4,AMR,AMR-NB,AMR-WB,FLAC,MIDI,MP3,MP4,OGG,PCM,WAV,eAAC+ |
| Auto Focus | Yes |
| Auto-redialing | Yes |
| Barometer | Yes |
| Battery capacity | 4200 mAh |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP,APT-X |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Cables included | USB Type-C |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Certification | TÜV |
| Chat | Yes |
| Colour name | Emerald Green |
| Compatible memory cards | NM |
| Conference call | Yes |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.8 GHz |
| Depth | 8.38 mm |
| Display Diagonal | 18.3 cm (7.2") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1080 x 2244 pixels |
| Display type | OLED |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| Flight mode | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera type | Single camera |
| Galileo | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Graphics adapter | Mali-G76 |
| Gyroscope | Yes |
| Height | 174.6 mm |
| Image stabilizer | Yes |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Memory Card Slot Type | Hybrid slot |
| Microphone mute | Yes |
| Mobile network generation | 5G |
| Multi-shot | Yes |
| Operating system installed | Android 9.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| Package depth | 104 mm |
| Package Height | 59 mm |
| Package width | 195 mm |
| Personalization | Icons,Ringtones,Shortcuts |
| Pixel density | 345 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Hi-Silicon |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor model | Kirin 980 |
| Protection features | Dust resistant,Splash proof,Water resistant |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick charge | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| RAM Capacity | 8 GB |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera type | Triple camera |
| Rounded display corners | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Self-timer | Yes |
| SIM card capability | Hybrid Dual SIM |
| Sim card type | NanoSIM |
| Speakerphone | Yes |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| Themes | Wallpapers |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB port | Yes |
| USB Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Vibrating alert | Yes |
| Video call | Yes |
| Video compression formats | H.263,H.264,MPEG2,MPEG4,VP8,VP9,Xvid |
| Video formats supported | 3GP,MP4 |
| Video recording | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 233 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 85.4 mm |