| Brand | Huawei |
| EAN | 6901443365180 |
| ASIN | B083T4L8BS |
| MPN | MACHR-W29B |
| SKU | MACHR-W29B |
| 64-bit computing | Yes |
| AC adapter power | 65 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Alarm clock | Yes |
| Answering machine | Yes |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Backlight colour | White |
| Backlight display | Yes |
| Base dimensions | 106 x 90 x 76 mm |
| Base weight | 120 g |
| Battery capacity | 57.4 Wh |
| Battery recharge time | 7 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery type | AAA |
| BCP bubble graphic colour | Cyan |
| Bluetooth | Yes |
| Brand compatibility | Acer |
| Built-in display | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Buttons quantity | 23 |
| Cable length | 0.2 m |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Call forwarding | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Capacity | 512 MB |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 21.77 x 7.6 x 4.57 mm |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton weight | 2.76 kg |
| Charging source | AC,USB |
| Colour | Grey |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Colours | Yes |
| Compatible ink types, supplies | Dye-based |
| Conference call | Yes |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector gender | Male/Female |
| Connector location | Bottom left |
| Connector Type | 40-pin, BLHS |
| Depth | 217 mm |
| Developer | Ubisoft Paris |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 2048 MB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce® MX250 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 13.9" |
| Display Diagonal | 35.3 cm (13.9") |
| Display number of colours | Monochrome |
| Display resolution | 3000x2000 |
| Display type | LED |
| ECO mode | Yes |
| Empty weight | 17 g |
| ESRB Rating | E10+ (Everyone 10+) |
| Ethernet LAN | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Game edition | Basic |
| Game genre | Adventure |
| Gap compatible | Yes |
| Glossy display | Yes |
| Height | 14.6 mm |
| HP segment | Business |
| Ink drop | 5 pl HDW, 1.3 pl LDW |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Intercom | Yes |
| Internal memory | 8192 MB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Language version | Multilingual |
| LED indicators | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite,Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Maximum indoor range | 50 m |
| Maximum number of players | 2 |
| Memory card slots | No |
| Memory clock speed | 167 MHz |
| Memory form factor | 200-pin DIMM |
| Microphone mute | Yes |
| Minimum display resolution requirement | 1280 x 768 pixels |
| Minimum storage drive space | 4000 MB |
| Mobile network connection | No |
| Mounting type | Desk |
| Multiplayer mode | Yes |
| Navigation key | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Number of cartons per pallet | 64 |
| Number of layers per pallet | 8 |
| Numeric keypad | No |
| OEM code | CB318EE |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 620 |
| Operating relative humidity | 5 - 80 % |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Optical drive type | No |
| Package weight imperial | 0.0408 kg (0.0900 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1071.9 mm (47.2 x 31.5 x 42.2") |
| Pallet size | 1200 x 800 x 942 mm |
| Pegi rating | 18 |
| Platform | Nintendo Switch |
| Pointing device | Touchpad |
| Power consumption | 0.6 W |
| Print head nozzles | 336 HDW, 336 LDW |
| Print head swath | 1.43 cm (0.562") |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing material shelf life | 1.5 year(s) |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-8565U |
| Product Type | Notebook |
| Publisher | Ubisoft |
| Quantity per pallet | 3840 pc(s) |
| Retail only | No |
| Short Message Service SMS | No |
| Size (imperial) | 10.7 cm (4.21") |
| Speakerphone | Yes |
| Speed dialing | Yes |
| SSD Capacity | 524288 MB |
| Storage media | SSD |
| Storage relative humidity | 10 - 90 % |
| Talk time | 14 h |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Type | DECT telephone |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Volume control | Digital |
| Weight | 1.33 kg |
| Weight imperial | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 304 mm |
| Wireless connection | Yes |