| Brand | Huawei |
| EAN | 6901443251025 |
| ASIN | B07GNRZHG7 |
| MPN | BAH2-W19 |
| SKU | BAH2-W19 |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Audio | Four-Speaker Audio |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 7500 mAh |
| Battery life | 13 Hrs |
| Battery voltage | 3.82 V |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Cables included | USB Type-C |
| Camera | *See Above* |
| Card reader integrated | Yes |
| Charger included | Yes |
| Colour name | Space Grey |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Connectivity | 1 x USB 2.0 |
| Controller included | No |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.7 GHz |
| Cores | 8 Core |
| Cover included | No |
| CPU Boost | 2.36 GHz |
| Depth | 7.7 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Dimensions | 243.3 x 162.2 x 7.7 (WxHxD mm) |
| Display | 10" |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display Diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display technology | IPS |
| Edition | MediaPad M5 Lite |
| Electronic compass | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Front camera aperture number | 2 |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play,YouTube |
| GPS Support | Yes |
| Graphics adapter | Mali T830 MP2 |
| Graphics adapter family | ARM |
| Graphics processor | Adreno 505 |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone out | No |
| Height | 162.2 mm |
| Internal memory | 3 GB |
| Internal Storage | 32GB |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Microphone in | No |
| MicroSD slot | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Operating system | Android 8.0 Oreo |
| Package type | Retail |
| Pixel density | 224 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor | Qualcomm MSM8940 Octa-Core |
| Processor family | Hisilicon Kirin |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor model | 659 |
| Rear camera type | Single camera |
| Remote included | No |
| Sensors | Ambient Light Sensor Compass Fingerprint Hall Sensor |
| SIM | No SIM |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Stand included | No |
| Storage media | Flash |
| Stream games from pc | No |
| Stylus included | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video recording | Yes |
| Weight | 475 g |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 243.4 mm |
| Wireless Connectivity | WLAN 802.11 a/b/g/n/AC |