Enjoy a crisp 10‑inch IPS screen with 1920×1200 resolution, powered by a Snapdragon MSM8939 quad‑core at 1.5 GHz and 2 GB RAM. The tablet runs Android 5.0, supports LTE, Wi‑Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1, and offers a 6660 mAh battery for all‑day use. Capture photos with front and rear cameras, play high‑quality audio in AAC, FLAC, MP3 formats, and expand storage via microSD. Lightweight at 495 g and slim 8.5 mm design make it ideal for on‑the‑go productivity and entertainment.
| Brand | Huawei |
| Model | 53016095 |
| MPN | 53016095 |
| EAN | 6901443115082 |
| ASIN | B01N595DVI |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | CDMA,UMTS |
| 4g standard | LTE |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Audio formats supported | AAC,APE,FLAC,MID,MIDI,MMF,MP3,OGG,WAV |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 6660 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.8 V |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in flash | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | USB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.2 GHz |
| Depth | 8.5 mm |
| Device type | Full-size tablet |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display Diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display technology | IPS |
| Yes | |
| Flash type | LED |
| Form Factor | Slate |
| Front camera | Yes |
| Glonass | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 259.1 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Keyboard included | No |
| LED backlight | Yes |
| Microphone in | No |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Operating system installed | Android 5.0 |
| Pixel density | 224 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor architecture | ARM Cortex-A53 |
| Processor family | Qualcomm Snapdragon |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Processor model | MSM8939 |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera type | Single camera |
| Storage media | Flash |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,FLV,MKV,MPEG4,TS,WEBM |
| Video recording | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 495 g |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 156.4 mm |