Midnight black Huawei P Smart+ 2019 offers a 6.21‑inch IPS screen, 3 GB RAM, 64 GB storage with microSD support, triple rear cameras (24 MP + 16 MP ultra‑wide + 2 MP depth), 8 MP front, 3400 mAh battery, dual‑SIM LTE, Bluetooth 4.2 and a fingerprint sensor.
| Brand | Huawei |
| Model | 51093QDS |
| MPN | 51093QDS |
| SKU | 51093QDS |
| EAN | 6901443285617 |
| ASIN | B07P73BFD3 |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4g standard | LTE |
| 64-bit computing | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 3400 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Cables included | USB |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Colour name | Midnight Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Conference call | Yes |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.7 GHz |
| Depth | 7.95 mm |
| Display Diagonal | 15.8 cm (6.21") |
| Display resolution | 2340 x 1080 pixels |
| Display type | IPS |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| Flight mode | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera aperture number | 2 |
| Front camera type | Single camera |
| Glonass | Yes |
| Graphics adapter | Mali-G51 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 155.2 mm |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Maximum frame rate | 480 fps |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Memory Card Slot Type | Hybrid slot |
| Microphone mute | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Operating system installed | Android 9.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| Package depth | 85 mm |
| Package Height | 59 mm |
| Package width | 167 mm |
| Personalization | Icons,Menu |
| Pixel density | 415 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor architecture | ARM Cortex-A73 |
| Processor family | Hi-Silicon |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor lithography | 12 nm |
| Processor model | Kirin 710 |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| RAM Capacity | 3 GB |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera type | Triple camera |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| Rounded display corners | Yes |
| Screen shape | Flat |
| SIM card capability | Hybrid Dual SIM |
| Sim card type | NanoSIM |
| Speakerphone | Yes |
| Themes | Wallpapers |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| Vibrating alert | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 160 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 73.4 mm |