Gold‑tinted Huawei P10 boasts a crisp 5.1‑inch Full HD LTPS screen, 4 GB RAM and 64 GB internal storage expandable via microSD. Dual rear cameras (20 MP + 12 MP) with OIS, dual flash, and 4K video capture. Powered by Kirin 960 octa‑core, it runs Android 7.0, features fingerprint sensor, NFC, Bluetooth 4.2, Wi‑Fi 802.11ac, GPS, FM radio, and a 3.5 mm headphone jack for versatile audio.
| Brand | Huawei |
| EAN | 6901443164462 |
| MPN | VTR-L09 |
| ASIN | B06XC32PJ8 |
| Model | VTR-L09 |
| SKU | VTR-L09 |
| 2G standards | EDGE,GSM |
| 3G bands supported | 1900,2100 MHz |
| 3G standards | UMTS,HSPA+,DC-HSDPA |
| 4g standard | LTE |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Audio formats supported | AAC,AMR,FLAC,MIDI,MP3,MP4,OGG,RA-Lossless,WAV |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 3200 mAh |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Cables included | USB Type-C |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Chat | Yes |
| Colour name | Prestige Gold |
| Compatible memory cards | microSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Conference call | Yes |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.8 GHz |
| Depth | 9.68 mm |
| Display Diagonal | 12.9 cm (5.1") |
| Display number of colours | 16 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LTPS |
| Yes | |
| Electronic compass | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| Flight mode | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera aperture number | 1.9 |
| Front camera type | Single camera |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play,Google+,YouTube |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 145.3 mm |
| Image stabilizer | Yes |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Microphone mute | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Operating system installed | Android 7.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| Personalization | Icons,Menu,Shortcuts |
| Pixel density | 432 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor family | Hi-Silicon |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor model | Kirin 960 |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Rear camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera type | Dual camera |
| Screen protector | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Second display | No |
| Self-timer | Yes |
| Sim card type | NanoSIM |
| Speakerphone | Yes |
| Themes | Wallpapers |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| Vibrating alert | Yes |
| Video call | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 2160p |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 145 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 69.3 mm |
| Zoom capability | Yes |