Capture stunning moments with the Huawei P10 Plus in graphite black: a 5.5‑inch QHD LTPS screen, dual 20 MP Leica cameras with OIS and 4K recording, 6 GB RAM, 128 GB storage plus microSD slot, and a 3750 mAh battery for extended use.
| Brand | Huawei |
| EAN | 6901443164387 |
| MPN | Huawei P10 Plus |
| ASIN | B06XBZY7PV |
| Model | Huawei P10 Plus |
| SKU | Huawei P10 Plus |
| 2G standards | EDGE,GSM |
| 3G standards | DC-HSDPA,HSPA+,UMTS,WCDMA |
| 4g standard | LTE |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | AAC,AMR,FLAC,MIDI,MP3,OGG,RA-Lossless,WAV |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 3750 mAh |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Binding | Electronics |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Cables included | USB Type-C |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| CatalogNumberList | 90687133 |
| Chat | Yes |
| Color | black |
| Colour name | Graphite Black |
| Compatible memory cards | microSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Conference call | Yes |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.8 GHz |
| Depth | 6.98 mm |
| Display Diagonal | 14 cm (5.5") |
| Display number of colours | 16 million colors |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display type | LTPS |
| Yes | |
| EANList | 6901443164387 |
| Electronic compass | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| Flight mode | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera aperture number | 1.9 |
| Front camera type | Single camera |
| Galileo | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play,Google+,YouTube |
| Graphics adapter | Mali-G71 MP8 |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 153.5 mm |
| Image stabilizer | Yes |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| ItemDimensions | 604, hundredths-inches, 292, hundredths-inches, 36, hundredths-pounds, 27, hundredths-inches |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Microphone mute | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Night mode | Yes |
| Operating system installed | Android 7.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| PackageDimensions | 236, hundredths-inches, 689, hundredths-inches, 128, hundredths-pounds, 374, hundredths-inches |
| Packagequantity | 1 |
| Personalization | Icons,Menu,Shortcuts |
| Pixel density | 540 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor architecture | ARM Cortex-A73 |
| Processor family | Hi-Silicon |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor model | Kirin 960 |
| ProductGroup | CE |
| Producttypename | PHONE |
| Proximity sensor | Yes |
| Publisher | Huawei |
| Quick start guide | Yes |
| RAM Capacity | 6 GB |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera type | Dual camera |
| Screen shape | Flat |
| Second display | No |
| Sim card type | NanoSIM |
| Speakerphone | Yes |
| Speakers | Stereo |
| Themes | Wallpapers |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| Vibrating alert | Yes |
| Video call | Yes |
| Video formats supported | 3GP,ASF,MP4,RM,RMVB,WMV |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p,2160p |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 165 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 74.2 mm |
| Zoom capability | Yes |