| Brand | Huawei |
| EAN | 6901443350278 |
| ASIN | B08954WQ9X |
| 3G standards | WCDMA |
| 4g standard | LTE |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Barometer | Yes |
| Battery capacity | 3340 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | APT-X |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Cables included | USB |
| Colour name | Peacock Blue |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.7 GHz |
| Depth | 7.4 mm |
| Display Diagonal | 15.6 cm (6.15") |
| Display resolution | 2312 x 1080 pixels |
| Display type | IPS |
| Electronic compass | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Flash type | LED |
| Form Factor | Bar |
| Front camera aperture number | 2 |
| Front camera type | Single camera |
| Galileo | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play,YouTube |
| Graphics adapter | Mali-G51 |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 152.9 mm |
| Internal storage capacity | 64 GB |
| Mobile network generation | 4G |
| Operating system installed | Android 9.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| Pixel density | 415 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor architecture | ARM Cortex-A73 |
| Processor family | Hi-Silicon |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | 710 |
| Proximity sensor | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera flash | Yes |
| Rear camera resolution | 5632 x 4224 pixels |
| Rear camera type | Triple camera |
| Screen shape | Flat |
| Sensor type | BSI |
| Sim card type | NanoSIM |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB Version | 2.0 |
| Video recording modes | 1080p |
| Voice codecs | AMR-NB,AMR-WB |
| Weight | 159 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 72.7 mm |