| Brand | Huawei |
| MPN | 55024507 |
| SKU | 55024507 |
| EAN | 6901443329984 |
| ASIN | B07XL3QD7L |
| Accelerometer | Yes |
| Activity tracker | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Band colour | Khaki |
| Band material | Leather |
| Barometer | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Built-in camera | No |
| Calendar notifications | Yes |
| Charger | Yes |
| Charging voltage | 5 V |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Depth | 41.8 mm |
| Display Diagonal | 3.05 cm (1.2") |
| Display resolution | 390x390 |
| Display technology | AMOLED |
| Electronic compass | Yes |
| FM Radio | No |
| GPS (satellite) | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | Bluetooth |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Smartwatch |
| Maximum battery life | 168 h |
| Mobile network connection | No |
| Multisport mode | Yes |
| Protection features | Waterproof |
| Quality of sleep | Yes |
| Shape | Round |
| SMS notifications | Yes |
| Thickness | 9.4 mm |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | No |
| Watch case colour | Black, Khaki |
| Watch case material | Metal, Plastic |
| Waterproof | Yes |
| Waterproof up to | 50 m |
| Weight | 29 g |
| Wi-Fi | No |
| Wireless charging | Yes |