| Brand | Huawei |
| Model | 51091NUF |
| MPN | 51091NUF |
| EAN | 6901443175505 |
| ASIN | B072ZLZ2QJ |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | UMTS |
| 4g standard | LTE |
| AC adapter included | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Audio formats supported | 3GP,AMR,MID,MP3,MPA,OGG,WAV |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Cables included | USB |
| Call divert | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call timer | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Chat | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Conference call | Yes |
| Depth | 8.45 mm |
| Display Diagonal | 12.7 cm (5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1280 x 720 pixels |
| Display type | IPS |
| Yes | |
| Flash type | LED |
| Flight mode | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera type | Single camera |
| Geotagging | Yes |
| Glonass | Yes |
| Google applications | Google Maps,Google Play,YouTube |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 143.8 mm |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| Microphone mute | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Operating system installed | Android 6.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| Personalization | Icons,Menu,Shortcuts |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor family | MediaTek |
| Processor frequency | 1.4 GHz |
| Processor model | MT6737T |
| Proximity sensor | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| RAM Capacity | 2 GB |
| Rear camera flash | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Second display | No |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Speakerphone | Yes |
| Themes | Wallpapers |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| Vibrating alert | Yes |
| Video call | Yes |
| Video formats supported | 3GP,MKV,MP4,WEBM |
| Video recording | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 150 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 72 mm |
| Zoom capability | Yes |