| Brand | Huawei |
| EAN | 6901443355686 |
| MPN | 6901443355686 |
| SKU | 6901443355686 |
| ASIN | B083XYM6B9 |
| 2G standards | GSM |
| 3G standards | WCDMA |
| 4g standard | LTE-FDD |
| Ambient light sensor | Yes |
| Audio formats supported | 3GPP,AAC,AMR,FLAC,MID,MP3,MP4,OGG,WAV |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 3020 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Cables included | Micro-USB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Coprocessor | Yes |
| Coprocessor frequency | 1.8 GHz |
| Depth | 8 mm |
| Display Diagonal | 15.5 cm (6.09") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1560 x 720 pixels |
| Display type | IPS |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera flash | Yes |
| Front camera type | Single camera |
| Glonass | Yes |
| Height | 156.3 mm |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Mobile network generation | 4G |
| Operating system installed | Android 9.0 |
| Orientation sensor | Yes |
| Pixel density | 283 ppi |
| Platform | Android |
| Position location | Yes |
| Processor architecture | ARM Cortex-A53 |
| Processor family | MediaTek |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor model | MT6765 |
| Proximity sensor | Yes |
| RAM Capacity | 3 GB |
| Rear camera flash | Yes |
| Screen shape | Flat |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Sim card type | NanoSIM |
| Touchscreen | Yes |
| USB connector type | Micro-USB B |
| USB port | Yes |
| Video call | Yes |
| Video formats supported | 3GPP,MP4,WEBM |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 150 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 73.5 mm |
| Wireless charging | No |