| Brand | DeLOCK |
| MPN | 42492 |
| SKU | 42492 |
| EAN | 4948570111671 |
| ASIN | B005GU0G7Q |
| 3D technology | N |
| AC power in | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,Audio (3.5mm),DVI,VGA |
| Colour | White |
| Display | LED |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 19.0" |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1280x1024 |
| Display surface | Matt |
| Display viewable area | 301.05 x 376.32 mm |
| DVI-D ports | 1 |
| Energy rating | E |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Height adjustment | 13 cm |
| Horizontal scan range | 24 - 80 kHz |
| Market positioning | Business |
| Native aspect ratio | 5:4 |
| Number of OSD languages | 9 |
| Number of speakers | 2 |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Operating temperature | 5 - 35 °C |
| OSD Languages | Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Polish, Russian |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | TN |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.294 x 0.294 mm |
| Placement supported | Horizontal |
| Power consumption | 16 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Screen shape | Flat |
| Storage relative humidity | 5 - 85 % |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Swivel angle range | -160 - 160° |
| Tilt angle range | -5 - 22° |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| Viewable size horizontal | 37.6 cm |
| Viewable size vertical | 30.1 cm |
| Viewing angle horizontal | 170° |
| Viewing angle vertical | 160° |
| Volume control | Digital |