| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570116966 |
| ASIN | B07SL5KB3H |
| MPN | XB3288UHSU-B1 |
| SKU | XB3288UHSU-B1 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| Annual energy consumption | 65 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB |
| Certification | CE, TÜV-Bauart, VCCI-B, PSE, Energy Star , CU |
| Colour | Black |
| Control Buttons | power/Menu, Scroll up/Input select, Scroll down, Left/ECO mode, Right/Volume |
| Depth | 230 mm |
| Depth without stand | 23 cm |
| Display brightness typical | 300 cd/m² |
| Display Diagonal | 80 cm (31.5") |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display resolution | 3840x2160 |
| Display technology | LED |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 52 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HD type | 4096x2160 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Headphone out | Yes |
| Height | 458.5 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| On/off switch | Yes |
| Operating temperature | 5 |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | VA |
| Pixel pitch | 0.181 x 0.181 mm |
| Power consumption | 44 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 3 ms |
| RMS rated power | 6 W |
| Screen shape | Flat |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Swivel angle range | 90 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 22° |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 2.0 |
| Vertical scan range | 55 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size horizontal | 69.8 cm |
| Viewable size vertical | 39.3 cm |
| Weight | 8.9 kg |
| Width | 730 mm |
| Width without stand | 73 cm |