| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570113095 |
| ASIN | B00HVWHRQ0 |
| Model | B1780SD-W1 |
| MPN | B1780SD-W1 |
| SKU | B1780SD-W1 |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D | No |
| 3D ready | No |
| 3D technology | N |
| 75hz refresh rate | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 |
| AC power in | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Backlight | LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in subwoofer | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), DVI, VGA |
| Case colour | White |
| Certification | CE, TÜV-Bauart, VCCI-B, TCO, GOST-R |
| Certifications | CE, TUV-Bauart, VCCI-B, TCO, GOST-R |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 48.5 mm |
| Digital in | 1 x DVI-D (with HDCP) |
| Display diagonal | 43.18 cm |
| Display Diagonal | 43.2 cm (17") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1280x1024 |
| Display surface | Matt |
| Displayport connection | No |
| DVI connection | Yes |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio | 000:1 |
| Electrical Power Consumption | 14 W |
| Electrical power consumption saving | 0.5 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 12 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Form factor | LCD Monitor |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HD Support | Yes |
| HD type | Not supported |
| HDCP | Yes |
| HDMI connection | No |
| HDR Support | No |
| Height | 322 mm |
| Height adjustable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal Frequency high | 80 KHz |
| Horizontal Frequency low | 24 KHz |
| Language selection | 9 languages (EN, DE, FR, NL, PL, RU, JP, Chinese - traditional and simplified) |
| LED backlight | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Business |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| Operating Systems Supported | Microsoft Windows 95, 98, ME, 2000, XP, Vista, 7, 8 |
| Operating temperature | 5 |
| OSD Languages | Simplified Chinese, German, Dutch, English, French, Japanese, Polish, Russian |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel technology | TN |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pivot rotation | Yes |
| Pixel pitch | 0.264 x 0.264 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power management features | VESA DPMS, Energy Star |
| Power source | Mains Powered |
| Power supply | Internal |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Resolution type maximum | SXGA |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 17 in |
| Screen Size Range | 17 - 18 in |
| Screen type | Other |
| Screen width | 33.79 cm |
| Security locking mechanics | Kensington Lock Compliant |
| Separate H/V sync | Yes |
| Stand included | Yes |
| Storage relative humidity | 5 - 85 % |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Swivel | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Thin client installed | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | Yes |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical frequency | 75 Hz |
| Vertical Frequency low | 55 Hz |
| Vertical scan range | 55 - 75 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| VGA In | 1 x 15-pin D-Sub |
| Viewable size diagonal | 43.2 cm |
| Viewable size horizontal | 33.8 cm |
| Viewable size vertical | 27 cm |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 4.4 kg |
| Width | 370 mm |
| Width without stand | 37 cm |