| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570117369 |
| ASIN | B084C97RQP |
| MPN | E2483HSU-B5 |
| SKU | E2483HSU-B5 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 40 kWh |
| Audio input | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,HDMI,USB |
| Certification | TCO, CE, TÜV-GS, EAC, VCCI-B, PSE, Energy Star, CU, REACH |
| Depth | 187 mm |
| Display Diagonal | 61 cm (24") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LED |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Feet colour | Black |
| Flicker-free technology | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 414 mm |
| Height adjustment | No |
| Horizontal scan range | 31 - 85 kHz |
| Low blue light technology | Yes |
| Market positioning | Home |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Number of OSD languages | 10 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | TN |
| Pixel pitch | 0.277 x 0.277 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3.5 - 21.5° |
| USB Hub Version | 2.0 |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 565 mm |