| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570116614 |
| ASIN | B07KF7M5H4 |
| Model | LH5510HSHB-B1 |
| MPN | LH5510HSHB-B1 |
| 3D ready | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Ambient light sensor | Yes |
| Anti-glare | Matte |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio line in ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Backlight | Yes |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 2500 Lumens |
| Built-in USB Hub | No |
| Cables included | AC,HDMI,RS-232 |
| Case colour | Black |
| Certification | CB, CE, TÜV-Bauart, ErP, WEEE, CU, REACH |
| Certifications | CB, CE, TUV-Bauart, ErP, WEEE, CU, REACH |
| Colours | 16.7 million |
| Computer system | No |
| Contrast ratio | 000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 74.3 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Digital in | 1 x DVI |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LED |
| Displayport connection | Yes |
| DVI connection | Yes |
| DVI port | Yes |
| Electrical Power Consumption | 175 W |
| Electrical Power Consumption Standby | 0.5 W |
| Energy efficiency class | C |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form factor | Professional Digital Signage Display |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HD Support | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDR Support | No |
| Height | 713.6 mm |
| Height adjustable | No |
| Horizontal frequency | 30 ~ 83 kHz |
| Housing material | Metal |
| Language selection | EN |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of OSD languages | 8 |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Panel mounting interface | 400 x 200,400 x 300 mm |
| Panel technology | IPS |
| Pivot rotation | No |
| Pixel pitch | 0.63 mm |
| Placement supported | Indoor/outdoor |
| Plug and play | Yes |
| Power adaptor type | Internal |
| Power source | Mains Powered |
| Power supply | Yes |
| Purpose | Universal |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Response time | 9 ms |
| RS-232C | Yes |
| Screen size | 55 in |
| Screen technology | IPS Panel |
| Screen type | Full HD (1080p) |
| Screen width | 1209.6 mm |
| Serial ports | 1 x RS-232c |
| Swivel | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt | No |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| USB port | No |
| Vertical frequency | 50 ~ 76 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Webcam | No |
| Weight | 37.5 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 1242.6 mm |