| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570116089 |
| ASIN | B07B7MH1WR |
| Model | TF1734MC-B5X |
| MPN | TF1734MC-B5X |
| Aspect ratio | 5:4 |
| Backlight type | LED |
| Certification | CB, CE, TÜV-Bauart, CU, cULus |
| Colour | Black |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth | 47.5 mm |
| Digital horizontal frequency | 31.4 - 80 kHz |
| Digital vertical frequency | 50 - 75 Hz |
| Display brightness | 225 cd/m² |
| Display diagonal | 43.2 cm (17") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Display technology | TN |
| Display viewable area | 338 x 270.5 mm |
| Displayports quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| Height | 307 mm |
| International Protection IP code | IP65 |
| LED backlight | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Megapixel | 1.3 MP |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pixel pitch | 0.264 x 0.264 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 20 W |
| Power consumption (StandBy) | 2 W |
| Power supply type | DC |
| Response time | 5 ms |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Weight | 3.6 kg |
| Width | 369 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |