43‑inch LED monitor with AMVA3 panel delivers Full HD 1920×1080 clarity, 350 cd/m² brightness and 8 ms response. Built‑in stereo speakers, USB media player, Ethernet, HDMI, DVI, VGA, VESA‑mountable for versatile signage use.
| Brand | liyama |
| EAN | 4948570114184 |
| MPN | LE4340S-B1 |
| ASIN | B015SXSD3O |
| Model | LE4340S-B1 |
| SKU | LE4340S-B1 |
| 3D Support | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Adaptive Frame-rate Technology | N/A |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio Line Out Ports | 1 x RCA |
| Backlight | LED |
| Brightness | Lumens |
| Button functions | On-Screen-Display controlled by back controls or a remote control |
| Cables included | AC,DVI,RS-232,VGA |
| Card reader | No |
| Case colour | Black |
| Certifications | CE, CB, TÜV-Bauart, CU |
| Color Bit Depth | 8-Bit (16.7M Colours) |
| Colours | 16.7 million |
| Contrast ratio | 000:1 |
| Depth | 61 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio | 3000:1 |
| Edition | PROLITE LE4340S-B1 |
| Electrical Power Consumption | 73 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 64 kWh |
| Energy efficiency class | B |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Ethernet LAN | Yes |
| Form factor | LCD Monitor |
| Handheld remote control | Yes |
| HD Support | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDR Support | No |
| Height | 559.5 mm |
| Horizontal Frequency high | 83 KHz |
| Horizontal Frequency low | 30 KHz |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Included accessories | 1 x DVI Cable 1 x Power Cable 1 x Quick Start Guide 1 x Safety Guide |
| Language selection | 9 languages (EN, FR, IT, ES, NL, DE, PL, RU, CZ) |
| Manual | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Operating humidity | 10 to 85 % |
| Orientation | Horizontal |
| Panel Finish | Matte |
| Panel mounting interface | 400x4002 |
| Panel type | AMVA3 |
| Pitch Size | 0.49 x 0.49 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power management features | VESA DPMS |
| Power supply | Internal |
| Quick start guide | Yes |
| Remote Control | Included |
| Response time | 8 ms |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| RMS rated power | 20 W |
| RS-232C | Yes |
| Screen size | 43 in |
| Speaker configuration | 10W x2 |
| System requirements | Windows 95 / 98 / 2000 / ME / XP / Vista / 7 / 8/ 10 |
| Touchsceen | No |
| Touchscreen | No |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 |
| Vertical frequency | 76 Hz |
| Vertical Frequency low | 50 Hz |
| Vertical scan range | 50 - 76 Hz |
| VESA | 200 x 200 400 x 400 |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA In | 1 x 15-pin D-Sub |
| Wall mount | VESA Compliant - 400mm x 400mm |
| Wall mountable | Yes |
| Web Camera | No |
| Weight with stand | 8.7 kg |
| Widescreen | No |
| Width | 968 mm |