| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570117390 |
| ASIN | B0829PSZ66 |
| MPN | TE5503MIS-B1AG |
| SKU | TE5503MIS-B1AG |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio input | 1 |
| Backlight type | Direct LED |
| Batteries included | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | No |
| Built-in processor | Yes |
| Cables included | AC,HDMI,USB |
| Certification | CE, TÜV-Bauart, EAC, REACH |
| Depth | 773 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 80 kHz |
| Digital vertical frequency | 55 - 75 Hz |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LED |
| Energy efficiency class | C |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 86 mm |
| Housing material | Metal |
| Internal memory | 3000 MB |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 9 |
| Number of speakers | 2 |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | iiWare 8.0 |
| Package depth | 2205 mm |
| Package Height | 881 mm |
| Package width | 1432 mm |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| Panel type | IPS |
| PC Audio in | Yes |
| Pixel pitch | 0.315 x 0.315 mm |
| Placement supported | Horizontal |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power supply type | AC |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 8 ms |
| RMS rated power | 24 W |
| RS-232C | Yes |
| S/PDIF out port | Yes |
| Stylus included | Yes |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Infrared |
| Touchscreen type | Multi-user |
| VESA mounting | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 26.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1269 mm |