| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570118007 |
| ASIN | B08M45YM7Z |
| MPN | TF1215MC-B1 |
| SKU | TF1215MC-B1 |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB |
| Certification | CE, EAC, RoHS, ErP, WEEE, cULus, REACH |
| Colour | Black |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Depth without stand | 4.15 cm |
| Display brightness | 540 cd/m |
| Display diagonal | 31 cm |
| Display number of colours | 16.2 million colours |
| Display resolution | 1024x768 |
| Display technology | LCD |
| Display viewable area | 245.8 x 184.3 mm |
| Displayports quantity | 1 |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 11 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Glass thickness | 3.15 mm |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| Height without stand | 24.8 cm |
| Horizontal scan range | 31.4 |
| International Protection IP code | IP65 |
| LED indicators | Yes |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Operating temperature | 20 |
| OSD Languages | Simplified Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | IPS |
| Power Supply Type | AC |
| Response time | 25 ms |
| Screen shape | Flat |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Sustainability certificates | CE, ErP, RoHS |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| Weight without stand | 2.1 kg |
| Width without stand | 30.9 cm |