Enjoy sharp Full‑HD on a 22‑inch matte VA display with 4 ms response and 75 Hz refresh. The stand adjusts height, tilt, swivel, and includes a Kensington lock. Two stereo speakers add sound, while HDMI, DisplayPort, and VGA inputs provide flexible connectivity. Energy‑efficient LED backlighting keeps power use low for office or home work.
| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570115945 |
| ASIN | B077MJJQSW |
| Model | XB2283HS-B3 |
| MPN | XB2283HS-B3 |
| SKU | XB2283HS-B3 |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Adjustable display height | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 28 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | Stereo |
| Auto power off | Yes |
| Backlight | LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 250 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in devices | Speaker |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,HDMI |
| Case colour | Black |
| Certification | TCO, CE, TUV-GS, VCCI-B, PSE, CU |
| Colours | 16.7 million |
| Connection Type | HDMI, VGA, DisplayPort |
| Contrast | 3,000:1 |
| Contrast ratio | 000:1 |
| Curved Display | No |
| Depth | 230 mm |
| Disk form factor | 3.5 |
| Display Diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display model in showroom | No |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| Display surface | Matt |
| Displayport connection | Yes |
| DisplayPort In | 1 x DisplayPort |
| DVI connection | No |
| DVI port | No |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Form factor | Monitor |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDR Support | No |
| Headphone ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Height | 501.5 mm |
| Height adjustable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height with stand | 501.50 mm |
| Horizontal frequency | 30 ~ 80 kHz |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Mounting method | Stand, Wall Mountable |
| No flickering | Yes |
| Number of OSD languages | 11 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel technology | VA |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.248 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power management | Yes |
| Power source | Mains Powered |
| Power Watts | 21 W |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Response time | 4 ms |
| Rotating | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 21.5 in |
| Screen Size Range | 22 - 23 in |
| Screen type | Full HD (1080p) |
| Screen width | 476.6 mm |
| Separate H/V sync | Yes |
| Stand included | Yes |
| Standby power consumption | 0 W |
| Suitable for | Education, Local Government, Business and Finance Markets |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 22° |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical frequency | 55 ~ 75 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 4.8 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 505 mm |