| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570117192 |
| ASIN | B07Y8TBP59 |
| MPN | XU2792HSU-B1 |
| SKU | XU2792HSU-B1 |
| AC input voltage | 100 |
| Backlight type | LED |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Colour | Black |
| Depth without stand | 19.7 cm |
| Detachable stand | Yes |
| Display brightness typical | 250 cd/m² |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LCD |
| Displayports quantity | 1 |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 19 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| Horizontal scan range | 31 |
| Market positioning | Business |
| Megapixel | 2.1 MP |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating temperature | 5 |
| OSD Languages | Czech, German, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Polish, Russian |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | IPS |
| Power consumption | 16.5 W |
| RMS rated power | 4 W |
| Screen shape | Flat |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Tilt angle range | -5 - 22° |
| USB Type-A | 2 |
| Vertical scan range | 55 - 75 Hz |
| Viewable size horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size vertical | 33.6 cm |
| Weight with stand | 5.1 kg |
| Width without stand | 61.2 cm |