| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570117208 |
| ASIN | B07Y8S91DX |
| MPN | XUB2792HSU-B1 |
| SKU | XUB2792HSU-B1 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 27 kWh |
| Audio input | No |
| Backlight type | LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, HDMI, USB |
| Certification | TCO, CE, TÜV-GS, EAC |
| Colour | Black |
| Display brightness typical | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display sRGB | Yes |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LCD |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 19 kWh |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy Star certified | Yes |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 31 |
| LED indicators | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Megapixel | 2.1 MP |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Number of OSD languages | 10 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating temperature | 5 |
| OSD Languages | Czech, German, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Polish, Russian |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Power consumption | 16.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 4 ms |
| RGB colour space | sRGB |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 22° |
| USB Hub Version | 2.0 |
| Vertical scan range | 55 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size vertical | 33.6 cm |
| Width | 612 mm |