| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570114542 |
| ASIN | B014T1YK1A |
| Model | T1532SR-B3 |
| MPN | T1532SR-B3 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Aspect ratio | 4:3 |
| Built-in camera | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC,AUX,DVI,USB,RS-232,VGA |
| Certification | CE, CB, TÜV-Bauart, CU, cULus, VCCI, IP54 |
| Colour gamut | 80% |
| Depth | 201 mm |
| Display | TN+Film |
| Display brightness | 370 cd/m² |
| Display Diagonal | 38.1 cm (15") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1024 x 768 pixels |
| Display technology | TN |
| Display type | LED |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Height | 306 mm |
| Horizontal scan range | 31.5 - 60.2 kHz |
| LED backlight | Yes |
| Number of OSD languages | 8 |
| Number of speakers | 2 |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pixel pitch | 0.297 x 0.297 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power management | Yes |
| Power supply type | AC |
| Tilt angle range | -5 - 90° |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Resistive |
| Touchscreen type | Tabletop |
| Vertical scan range | 56 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 4.8 kg |
| Width | 351 mm |