| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570115174 |
| ASIN | B06W2M97Y3 |
| Model | T2252MTS-B5 |
| MPN | T2252MTS-B5 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Built-in camera | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm),DVI,VGA |
| Depth | 220.5 mm |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | TN |
| Display type | LCD |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 371.5 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 80 kHz |
| Number of OSD languages | 8 |
| Number of speakers | 2 |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power supply type | AC |
| Quick start guide | Yes |
| Separate H/V sync | Yes |
| Stylus included | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 73° |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Optical imaging |
| Touchscreen type | Tabletop |
| Vertical scan range | 55 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 5.7 kg |
| Width | 516.5 mm |