| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570116805 |
| ASIN | B07XF2MWRT |
| MPN | T5561UHSC |
| SKU | T5561UHSC |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Cables included | Audio (3.5mm),DVI,HDMI,USB,VGA |
| Certification | CB, CE, EAC |
| Computer system | No |
| Depth | 81 mm |
| Design | Interactive flat panel |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display type | LED |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| Energy efficiency class | C |
| Ethernet LAN | No |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4/2.0 |
| Height | 732.5 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| Item | T5561UHSC-B1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 7 |
| Number of simultaneous touchpoints | 40 |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Pixel pitch | 0.315 x 0.315 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 6 ms |
| RMS rated power | 16 W |
| Touch Technology | Capacitive Touch |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | Yes |
| Vertical scan range | 30 - 60 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 30.7 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 1247.5 mm |