Elegant 24‑inch IPS display offers Full HD clarity with 99% sRGB coverage, 4 ms response, and a matte finish that reduces glare. The stand pivots 90°, tilts ±21°, and adjusts height for ergonomic comfort, while a Kensington lock secures the unit.
| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570116485 |
| ASIN | B07F91DR7T |
| Model | XUB2493HS-B1 |
| MPN | XUB2493HS-B1 |
| SKU | XUB2493HS-B1 |
| 3D Support | No |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Adaptive Frame-rate Technology | N/A |
| Annual energy consumption | 28 kWh |
| Anti-Theft Features | Kensington-lock Ready |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight | LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,HDMI |
| Certification | CE, TÜV-GS, TCO, CB, EAC, VCCI-B, PSE, WEEE, VOC |
| Color Bit Depth | 6-Bit + Hi-FRC (16.7M Colours) |
| Color gamut | 99% sRGB, 72% NTSC |
| Colour | Black |
| Connectors | 1 x D-Sub (VGA) 1 x DisplayPort 1 x HDMI 1 x Headphone |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 230 mm |
| Display Diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio | 1000:1 |
| Edition | ProLite XUB2493HS-B1 |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | No |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDR Support | No |
| Headphone out | Yes |
| Height | 378 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 - 80 kHz |
| LED indicators | Yes |
| Number of OSD languages | 10 |
| Number of speakers | 2 |
| Panel Finish | Matte |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pitch Size | 0.275 |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm |
| Position Adjustment | Height Adjustable Pivot Swivel Stand Tilt |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power Usage Switched on | 19 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 4 ms |
| Screen shape | Flat |
| Speaker configuration | 2W x2 |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3.5 - 21.5° |
| Touchsceen | No |
| Tv tuner integrated | No |
| Vertical scan range | 55 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Web Camera | No |
| Weight | 5.4 kg |
| Width | 540.5 mm |