| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570115587 |
| ASIN | B074GZ7H8W |
| Model | XB2783HSU-B3 |
| MPN | XB2783HSU-B3 |
| 3D | No |
| 3D Support | No |
| 3D technology | N |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Adaptive Frame-rate Technology | N/A |
| Annual energy consumption | 52 kWh |
| Anti-Theft Features | Kensington-lock Ready |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight | LED |
| Backlight technology | LED backlight |
| Built-in camera | No |
| Built-in devices | USB 2.0 hub |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,HDMI,USB |
| Certification | TCO, CE, TÜV-GS, VCCI-B, PSE, CU |
| Color Bit Depth | 6-Bit + Hi-FRC (16.7M Colours) |
| Colour | Black |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Compliant Standards | TUV GS, DDC-2B, VESA DPMS, PSE Mark, TCO Displays, VCCI Class B |
| Contrast ratio | 3000:1 |
| Current Rating | 1.5 A |
| Depth | 56.5 mm |
| Diagonal size | 27" |
| Digital horizontal frequency | 30 - 80 kHz |
| Digital vertical frequency | 55 - 75 Hz |
| Display diagonal | 69 cm |
| Display Diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display position adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display surface | Matt |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Displayports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Edition | ProLite XB2783HSU-B3 |
| Energy class | Class B |
| Energy efficiency class | B |
| Energy Star certified | Yes |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDR Support | No |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 372.5 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal viewing angle | 89 |
| Included accessories | 1 x HDMI Cable 1 x Power Cable 1 x Quick Start Guide 1 x Safety Guide 1 x USB Cable |
| Included Software | Drivers & Utilities |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| No flickering | Yes |
| Number of OSD languages | 11 |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 80 % |
| OS Required | Apple MacOS, Microsoft Windows 7 / 8.1 / 10 |
| OSD Languages | Czech, English, German, French, Italian, Polish, Russian, Spanish, Dutch, Japanese, Chinese |
| Panel Finish | Matte |
| Panel type | A-MVA |
| Pitch Size | 0.311 mm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -45 - 45° |
| Pixel pitch | 0.311 x 0.311 mm |
| Position Adjustment | Height Adjustable Pivot Swivel Stand Tilt |
| Power consumption | 35.6 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power consumption average | 34 W |
| Power management | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 4 ms |
| Rotation angle | 90 |
| Screen shape | Flat |
| Separate H/V sync | Yes |
| Speaker configuration | 2W x2, Stereo |
| Stand included | Yes |
| Storage relative humidity | 5 - 85 % |
| Supported Graphics Resolutions | 640x3506 |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Thin client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | -5/+22 |
| Touchsceen | No |
| Tv tuner integrated | No |
| Type | Speakers - stereo |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable size horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size vertical | 33.6 cm |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Web Camera | No |
| Weight | 6 kg |
| Width | 622.5 mm |