| Brand | iiyama |
| EAN | 4948570118618 |
| ASIN | B08Z6CJRTP |
| MPN | LH7542UHS-B3 |
| SKU | LH7542UHS-B3 |
| Audio L/R out | 1 |
| Bezel width | 1.49 cm |
| Built-in processor | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Cables included | AC, HDMI, RS-232 |
| Certification | CB, CE, TÜV-Bauart, EAC, RoHS, ErP, WEEE, REACH |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Contrast ratio | 1400:1 |
| Display brightness | 500 cd/m |
| Display diagonal | 189 cm |
| Display resolution | 3840x2160 |
| Display technology | IPS |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 209 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| HD type | 4096x2160 |
| HDMI | 3 |
| Internal memory | 3072 MB |
| Internal storage capacity | 32768 MB |
| Mean time between failures | 50000 h |
| Mounting type | Wall |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system installed | Android 8.0 |
| Operating temperature range (T-T) | 0 °C to 40 °C |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| OSD Languages | Czech, German, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Polish, Russian |
| Panel mounting interface | 600x400 |
| Placement supported | Indoor |
| Purpose | Universal |
| Response time | 8 ms |
| RMS rated power | 20 W |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Sustainability certificates | CE, REACH, RoHS |