| Brand | LG Electronics |
| MPN | 50UK6750P |
| EAN | 8806098151035 |
| ASIN | B07D144JNZ |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 123 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 86 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 127 cm (50") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height | 658 mm |
| LED backlighting type | Direct-LED BLU |
| Local Dimming | Yes |
| Motion Interpolation Technology | TruMotion 100 Hz |
| Noise reduction | Yes |
| Number of OSD languages | 36 |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 175 mm |
| Package Height | 810 mm |
| Package width | 1215 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| RF ports quantity | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Supported video modes | 2160p |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 11.6 kg |
| Weight with stand | 12.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1128 mm |