| Brand | LG Electronics |
| Model | 70UK6500PLA |
| MPN | 70UK6500PLA |
| EAN | 8806098255344 |
| ASIN | B07K7M5R68 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Annual energy consumption | 248 kWh |
| App store | LG Content Store |
| Audio decoders | DTS,Dolby Digital |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 69 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 177.8 cm (70") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Energy saving mode | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height | 910 mm |
| Internet TV | Yes |
| LED backlighting type | Edge-LED BLU |
| Local Dimming | Yes |
| Motion Interpolation Technology | TruMotion 100 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Number of OSD languages | 36 |
| Number of speakers | 2 |
| Operating system installed | Web OS |
| Package depth | 175 mm |
| Package Height | 1075 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1682 mm |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Timeshift | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Web browser | Yes |
| Weight | 32.5 kg |
| Weight with stand | 33.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1573 mm |