Compact white Instax SP‑3 turns phone images into 62×62 mm prints with dye‑sublimation in blue, green and red; Wi‑Fi connectivity, 160‑shot battery life, 3‑hour recharge, lightweight at 312 g.
| Brand | Instax |
| MPN | FUJ1686 |
| SKU | 16558097 |
| EAN | 4547410356915 |
| ASIN | B0772P7WSS |
| Model | FUJ1686 |
| Battery recharge time | 3 h |
| Built-in display | No |
| Colour | White |
| Colours | Ja |
| Depth | 130,5 mm |
| Ethernet LAN | No |
| Gray scale levels | 256 |
| Height | 44.4 mm |
| Image formats supported | JPEG,PNG |
| LED indicators | Yes |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum image resolution | 800 x 600 pixels |
| Maximum input capacity | 10 sheets |
| Maximum print size | 2.4" x 2.4" (6.2x6.2 cm) |
| Near field communication | No |
| Number of print cartridges | 1 |
| Operating temperature | 5 - 40 °C |
| Paper input type | Manual |
| Portable | Yes |
| Power source | Batterij/Accu |
| Print technology | Dye-sublimation |
| Printer features | Colour printing |
| Printing colours | Blue,Green,Red |
| Printing method | Infrared |
| Scanning | No |
| Size | 62x62 mm |
| Specification | No |
| Standard output capacity | 160 sheets |
| Time to first page colour normal | 13 s |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB version | 2.0 |
| Weight | 312 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 116 mm |