| Brand | ASUS |
| EAN | 4712900854664 |
| ASIN | B0764H6HYF |
| Model | ROG STRIX Z370-I GAMING |
| MPN | ROG STRIX Z370-I GAMING |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| ACPI version | 6.0 |
| Annual energy consumption | 36 kWh |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| BIOS type | UEFI |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in camera | No |
| Built-in speakers | No |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Capacity | 128 GB |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Colour | Black,Blue |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i3, Intel Core i5, Intel Core i7 |
| Component for | PC |
| Conflict free processor | Yes |
| Contrast ratio | 10000000:1 |
| Cooling type | Passive |
| CPU fan connector | Yes |
| Depth | 770.7 mm |
| Display | LED |
| Display diagonal | 60.96 cm |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| ECC | No |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | Capless |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| Graphics adapter family | Intel |
| Hard drive interface | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| Hard drive size | 2.5" |
| HD type | WUXGA |
| HDCP | Yes |
| Height | 170 mm |
| Height adjustment | 15 cm |
| Horizontal scan range | 60 - 75 kHz |
| Intel 64 | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2 |
| Internal memory | 16384 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| LAN controller | Intel® I219-V |
| Market positioning | Business |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 768 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 48 |
| Mean time between failures | 1600000 h |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory channels supported by processor | Hepta |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory slots | 24 |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory type | 3D Xpoint |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® Z370 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Non-ECC | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 10 - 85% |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PC Health Monitoring | CPU,FAN,Power supply,Temperature,Voltage |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pixel pitch | 0.27 x 0.27 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power source type | ATX |
| Processor ARK ID | 123547 |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor codename | Skylake |
| Processor cores | 8 |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | 4110 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76 x 56.5 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Rack mounting | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Read speed | 900 MB/s |
| S/PDIF out port | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Status | Launched |
| Storage relative humidity | 5 - 95% |
| Supported instruction sets | AVX,AVX 2.0,AVX-512,SSE4.2 |
| Supported memory clock speeds | 2133,4333 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Swivelling | Yes |
| Thermal design power | 85 W |
| Tilt adjustment | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | No |
| Unbuffered memory | Yes |
| USB version | 3.1 (3.1 Gen 1) |
| Vertical scan range | 30 - 94 Hz |
| VESA Mounting | Yes |
| Weight | 3.7 kg |
| Weight with stand | 6.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11ac,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Write speed | 145 MB/s |