| Brand | Intel |
| EAN | 5032037154222 |
| ASIN | B07QQWKY9W |
| MPN | BX806955218 |
| SKU | BX806955218 |
| Box | Yes |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G077159 |
| Component for | Server/Workstation |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| ECC | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Harmonized System HS code | 8542310001 |
| Intel 64 | Yes |
| Intel optane memory | No |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Launch date | Q2'19 |
| Market segment | Server |
| Maximum internal memory supported by processor | 1024 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Memory channels | Hexa-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Number of UPI links | 2 |
| On-board graphics adapter | No |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| Processor ARK ID | 192444 |
| Processor base frequency | 2.3 GHz |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache | 22 MB |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 5218 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76.0 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 |
| Processor threads | 32 |
| Product Type | Processor |
| Status | Launched |
| Supported instruction sets | AVX-512 |
| Tcase | 87 °C |