This Intel Xeon E5‑2687W v4 processor offers 12 cores, 24 threads, and a 30 MB Smart Cache with a base clock of 3 GHz that boosts to 3.5 GHz. It supports quad‑channel DDR4 memory up to 2400 MHz, delivers 40 PCIe lanes for expansion, and includes advanced Intel technologies such as TSX‑NI, secure key, and enhanced power‑saving states for reliable server or workstation performance.
| Brand | Intel |
| EAN | 0779184137184 |
| ASIN | B01CNKF1P8 |
| Model | BX80660E52687V4 |
| MPN | BX80660E52687V4 |
| SKU | BX80660E52687V4 |
| Box | Yes |
| Bus bandwidth | 9.6 |
| Bus Type | QPI |
| Bus type units | GT/s |
| Component for | Server/Workstation |
| Cooler included | No |
| ECC | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Demand Based Switching | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | No |
| Intel Identity Protection Technology version | 0.00 |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Launch date | Q1'16 |
| Market segment | SRV |
| Maximum internal memory | 1572864 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 1536 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 40 |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Number of QPI links | 2 |
| On-board graphics adapter | No |
| Package depth | 101 mm |
| Package Height | 44 mm |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| Processor ARK ID | 91750 |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor brand name | Intel Xeon |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Broadwell |
| Processor cores | 12 |
| Processor family | Intel® Xeon® E5 v4 |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | E5-2687WV4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 45 x 52.5 mm |
| Processor series | Intel Xeon E5-2600 v4 |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| Processor threads | 24 |
| Product Type | Processor |
| Status | Launched |
| Stepping | M0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0 |
| Tcase | 76 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |