| EAN | 4058154055458 |
| ASIN | B01DNC76TY |
| Model | CM8064601561826 |
| MPN | CM8064601561826 |
| Bandwidth | 5 MB/s |
| Born on date | Q2'14 |
| Box | No |
| Bus Type | DMI |
| Bus type units | GT/s |
| Cache memory | 6 MB |
| Compatible chipsets | Intel® H81, Intel® H87, Intel® Q85, Intel® Q87, Intel® Z87 |
| Component for | PC |
| Conflict free processor | Yes |
| ECC | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Generation | 4th Generation |
| Graphics & IMC lithography | 22 nm |
| Graphics max dynamic frequency | 1.15 GHz |
| Graphics output | eDP/DP/HDMI/VGA |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel FDI Technology | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel Smart Cache | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Intel Virtualization Technology | VT-d,VT-x |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Anti-Theft Technology | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® vPro™ Technology | Yes |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Market segment | DT |
| Maximum CPU configuration | 1 |
| Maximum displays supported | 3 |
| Maximum graphics adapter memory | 1740 MB |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.024 GB |
| Maximum resolution & refresh rate (DisplayPort) | 3840x2160@60Hz |
| Memory bandwidth supported by processor | 25.6 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600 MHz |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.1 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1150 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x412 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 4600 |
| OpenGL support | Yes |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor ARK ID | 78928 |
| Processor brand name | Intel Core i5Intel Core i5 Processor |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Haswell |
| Processor family | 4th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-4590T |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor series | Intel Core i5-4500 Desktop series |
| Processor socket | LGA 1150 (Socket H3) |
| Product name | Intel Core i5-4590T (6M Cache, up to 3.00 GHz) |
| Product Type | Processor |
| Status | Launched |
| Stepping | C0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Tcase | 66.35 °C |
| Thermal design power | 35 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2013A |
| Video compression formats | Yes |
| Video decoding | Yes |