| Brand | Intel |
| EAN | 0801940129666 |
| ASIN | B00MMLXIKY |
| Model | BX80648I75820K |
| MPN | BX80648I75820K |
| Box | Yes |
| Bus Speed | 0 GT/s |
| Bus Type | QPI |
| Bus type units | GT/s |
| Cache memory | 15 MB |
| Component for | PC |
| Cooler included | No |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Generation | 5th Generation |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Launch date | Q3'14 |
| Market segment | DT |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4 1333/1600/2133 |
| On-board graphics adapter | No |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| Processor ARK ID | 82932 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor brand name | Intel Core i7 X-series Intel Core i7 X-series processor |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR20S |
| Processor codename | Haswell E |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | Intel High End Desktop Processors |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-5820K |
| Processor package size | 52.5 x 45.0 mm |
| Processor series | Intel Core i7-5800 Desktop series |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| Processor threads | 12 |
| Product name | Intel Core i7-5820K (15M Cache, up to 3.60 GHz) |
| Product Type | Processor |
| Scalability | 1S |
| Status | Discontinued |
| Supported instruction sets | SSE4.2,AVX 2.0,AES |
| Tcase | 66.8 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |