| Brand | Intel |
| EAN | 7429501822882 |
| ASIN | B01EZTR6XK |
| Model | BX80671I76950X |
| MPN | BX80671I76950X |
| SKU | BX80671I76950X |
| Box | Yes |
| Bus type units | MHz |
| Component for | PC |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Generation | 6th Generation |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Smart Response Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Launch date | Q2'16 |
| Market segment | DT |
| Maximum internal memory | 131072 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 40 |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory clock speeds supported by processor | 2133,2400 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Package depth | 116 mm |
| Package Height | 101 mm |
| Package width | 44 mm |
| PCI Express CEM Revision | 3.0 |
| Processor ARK ID | 94456 |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor brand name | Intel Core i7 X-series Intel Core i7 X-series processor |
| Processor cache | 25 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Broadwell |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel High End Desktop Processors |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-6950X |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor socket | LGA 2011-v3 |
| Processor threads | 20 |
| Product Type | Processor |
| Scalability | 1S |
| Status | Discontinued |