Intel Core i3‑10105 offers a 3.7 GHz base clock that boosts to 4.4 GHz, with four cores and eight threads for efficient multitasking. The 6 MB Smart Cache and UHD 630 graphics enable smooth media playback, while the 65‑W TDP keeps power consumption low for compact builds.
| Brand | Intel |
| EAN | 5032037214841 |
| ASIN | B08V1T4JC1 |
| MPN | BX8070110105 |
| SKU | BX8070110105 |
| Bus speed | 8 GT/s |
| Cache | 6 MB |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G077159 |
| Cooler | Yes |
| CPU Brand | Intel |
| CPU Cores | Quad Core |
| CPU Family | Intel Core i3 |
| CPU Socket | Socket 1200 |
| CPU Speed | 3.7 GHz |
| Dimensions | 23 x 39 x 40cm (W x H x D) |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Form factor | CPU |
| Graphics base frequency | 350 MHz |
| Graphics chipset | Intel UHD 630 |
| Graphics Maximum Dynamic Frequency | 1.1 GHz |
| Harmonized System HS code | 8542310001 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Launch date | Q1'21 |
| Market segment | Desktop |
| Maximum memory size | 128 GB |
| Memory bandwidth maximum. | 41.6 GB/s |
| Memory types | DDR4-2666 |
| Number of cores | 4 |
| On-board graphics adapter maximum resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096 x 2304 pixels |
| On-board graphics adapter maximum resolution (HDMI) | 4096 x 2160 pixels |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (DisplayPort) | 60 Hz |
| On-board graphics adapter refresh rate at maximum resolution (HDMI) | 30 Hz |
| Processor generation | 10th gen Intel® CoreT i3 |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| TDP | 65W |
| Technology | 14 nm |
| Turbo speed | 4.4 GHz |