The Toshiba Tecra Z50‑C‑12F delivers a crisp 15.6‑inch Full HD IPS screen, an Intel Core i7‑6600U CPU with 4 cores, 16 GB DDR3L RAM and a 256 GB SSD for rapid boot times. NVIDIA GeForce 930M graphics with 2 GB GDDR3 support smooth media playback and light gaming. It features Wi‑Fi 5, Bluetooth 4.1, HDMI, Ethernet, a Kensington lock slot, fingerprint reader, backlit keyboard, and a full set of ports including USB‑C for charging and data transfer. Energy‑Star certified with configurable TDP down t
| Brand | Toshiba |
| EAN | 4051528233582 |
| ASIN | B01ENQSORM |
| Model | PT577E-01200JEN |
| MPN | PT577E-01200JEN |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.42 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Accelerometer | Yes |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundled software | DTS Sound TOSHIBA Eco Utility TOSHIBA PC Health Monitor |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| CD-R write speed | 24x |
| CD-RW write speed | 4x |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | MMC,SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-down | 7.5 W |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Depth | 258 mm |
| Disc types supported | CD-R,CD-ROM,CD-RW,DVD+R,DVD+R DL,DVD+RW,DVD-R,DVD-R DL,DVD-RAM,DVD-ROM,DVD-RW |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce® 930M |
| Discrete graphics memory type | GDDR3 |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Docking connector | Yes |
| DVD+R Double Layer write speed | 6x |
| DVD+R write speed | 8x |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1980 x 1080 pixels |
| FSB Parity | No |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 23.2 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel smart connect technology | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard number of keys | 102 |
| LED backlight | Yes |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 1916 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 520 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| Panel type | IPS |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Supervisor,User |
| PCI Express configurations | 1x4,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Clickpad |
| Processor ARK ID | 88192 |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR2F1 |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-6600U |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 42 mm |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Product Type | Notebook |
| SmartCard slot | Yes |
| SSD Capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| Trial software | McAfee LiveSafe, Microsoft Office 365 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 379 mm |
| Windows keys | Yes |