| Brand | Intel |
| EAN | 5032037239349 |
| ASIN | B09WYWLFV2 |
| MPN | NUC11TNKI50Z |
| SKU | NUC11TNKI50Z |
| AC adapter output voltage | 12 - 24 V |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in speakers | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Chassis type | UCFF |
| Colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Displays Supported | 2 |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Harmonized System HS code | 84713000 |
| HDD size | 2.5" |
| Height | 37 mm |
| LAN controller | Intel I225-LM |
| Launch date | Q1'22 |
| Linux operating systems supported | RedHat EL Linux, Ubuntu 20.04 LTS |
| M.2 card slot (storage) | 22x80 NVMe (M); 22x42 SATA (B) |
| M.2 card slot (wireless) | 2230 (E-key) (E) |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Power Supply Type | External AC adapter |
| Processor ARK ID | 121574 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® CoreT i5 |
| Processor generation | 11th gen Intel® CoreT i5 |
| Processor lithography | 10 nm |
| Processor model | i5-1135G7 |
| Status | Launched |
| Storage temperature | -20 - 40 °C |
| Supported memory clock speeds | 3200 MHz |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Thermal design power | 28 W |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| USB 3.2 Gen 2 3.1 Gen 2 Type-A | 3 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |