| Brand | Intel |
| EAN | 5032037077972 |
| ASIN | B01F7FQ3S0 |
| Model | BOXNUC6I7KYK2 |
| MPN | BOXNUC6I7KYK2 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| BIOS type | EEPROM |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in processor | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | RoHS, WEEE, China RoHS MII |
| Chassis type | UCFF |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Depth | 116 mm |
| Displayport Version | 1.2 |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter | Iris Pro Graphics 580 |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics output | Mini-DP 1.2; HDMI 2.0; USB-C (DP1.2) |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 28 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel flex memory access | No |
| Intel rapid storage technology | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| L3 cache | 6 MB |
| LED indicators | Power |
| Maximum graphics adapter memory | 65536 MB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2,1.35 V |
| Number of DIMM slots | 2 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On/off switch | Yes |
| PC Health Monitoring | FAN,Temperature,Voltage |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 120 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i7-6770HQ |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Processor threads | 8 |
| Product Type | Mini PC barebone |
| Quick start guide | Yes |
| RAID levels | 0,1 |
| Status | Launched |
| Supported memory clock speeds | 2133 MHz |
| Supported storage drive types | SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Width | 211 mm |