| Brand | Intel |
| EAN | 5032037220767 |
| ASIN | B093Z4WJ31 |
| MPN | BOXNUC7PJYHN |
| SKU | BOXNUC7PJYHN |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Bluetooth version | 5 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Chassis type | UCFF |
| Colour | Black |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G157815L2 |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Compatible operating systems | Windows 11 (64-bit), Windows 10 (64-bit) |
| Consumer infrared headers | Yes |
| DC input voltage | 12 - 19 V |
| Displays Supported | 2 |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Graphics adapter family | Intel |
| Harmonized System HS code | 8471500150 |
| HDD size | 2.5" |
| Intel® Anti-Theft Technology | No |
| L3 cache | 4 MB |
| Launch date | Q2'21 |
| Maximum internal memory | 8192 MB |
| Memory bandwidth maximum. | 38.4 GB/s |
| Memory channels | Triple-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Onboard graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 605 |
| Power Supply Type | External AC adapter |
| Processor ARK ID | 128984 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor codename | Gemini Lake |
| Processor family | Intel® Pentium® |
| Processor frequency | 1.5 GHz |
| Processor included | Intel® Pentium® Silver J5005 Processor (4M Cache, up to 2.80 GHz) |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1090 |
| Removable memory card slot | SDXC with UHS-I support |
| Status | Launched |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Supported memory clock speeds | 2400 MHz |
| Supported RAID configuration | N/A |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Thermal design power | 10 W |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |