| Brand | Intel |
| EAN | 5032037132633 |
| ASIN | B07JDRDR8C |
| Model | BLKNUC7I5DNKPC3 |
| MPN | BLKNUC7I5DNKPC3 |
| SKU | BLKNUC7I5DNKPC3 |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output voltage | 12-19 V |
| Architecture | Kaby Lake |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Back Panel | 1 x DC-In Jack 2 x HDMI 2.0a 1 x RJ-45 2 x USB 3.0 |
| Base GPU Speed | 300 MHz |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| BIOS type | EEPROM |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Burst frequency | 3.5 GHz |
| Chipset | System-on-Chip |
| Clock speed | 2.6 GHz |
| Colours | Black/ Gunmetal |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit*, Windows 10 IoT Enterprise*, Windows Server 2016* |
| Cooling type | Active |
| CPU Cache | 3MB |
| CPU Cooler | Air Cooled |
| CPU Included | Yes |
| CPU Model | 7300U |
| CPU Socket | Integrated CPU |
| CPU Type | Intel Core i5 |
| DC input voltage | 12-24 DC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 111 mm |
| Dimensions | 111 x 36 x 115 (mm WxHxD) |
| Discrete GPU | No |
| Drive bays | N/A |
| ECC | No |
| Edition | Intel NUC 7 Business Mini PC w/ Windows 10 Pro - NUC7i5DNKPC |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Expansion slots | 1 x M.2, 22-30 (Occupied by WiFi Card) 1 x M.2, 22-80, PCIe Gen3 (Occupied) |
| Form factor | Intel NUC (Short) |
| Front panel | 1 x Power Button 2 x USB 3.0 |
| GPU Cores | 24 |
| GPU Memory Size | Shared |
| Graphics adapter | HD Graphics 620 |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics interface | On-board |
| Graphics output | Dual HDMI 2.0a, 4-lane eDP 1.4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0a |
| Height | 52 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel rapid storage technology | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Keyboard / mouse included | No |
| LAN controller | Intel I219LM |
| LED indicators | HDD,Power |
| Manufacturing process | 14 nm |
| Maximum GPU Resolution | 4096x2304 (4K) @60Hz |
| Maximum GPU Speed | 1100 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum memory capacity | 32GB (2x16GB) |
| Maximum TDP | 15 W |
| Memory capacity included | 8GB (2x4GB) |
| Memory included | Yes |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory speed | DDR4 - 2133 |
| Memory type | DDR4 SO-DIMM |
| Memory Type ECC | Non-ECC |
| Memory Type R/U | UDIMM (Unbuffered) |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Motherboard form factor | UCFF (4" x 4") |
| Motherboard Model | NUC7i5DNBE |
| Multi-GPU Configuration | No |
| Network Interface Type | 802.11ac WiFi LAN Wired Gigabit LAN (10/100/1000) |
| Number of Processors Supported | 1 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board/Integrated Graphics | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating system | Windows 10 Pro (64 bit) |
| Operating system included | Yes |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 65 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 3.50 GHz |
| Processor frequency | 2.60 GHz |
| Processor model | i5-7300U |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product family | Intel® NUC Mini PCs |
| Product series | Intel® NUC Mini PC with 7th Generation Intel® Core™ Processors |
| Product Type | Mini PC barebone |
| PSU Redundancy | Single PSU |
| RAID Support | Not Supported |
| Remote control included | No |
| Status | Launched |
| Storage Drive Capacity | 256GB |
| Storage drive included | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Supported memory clock speeds | 2133 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Unlocked CPU | No |
| VESA Mountable | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 115 mm |