Ultra‑compact Intel NUC7PJYH packs a Pentium J5005 with UHD 605 graphics, dual HDMI 2.0a, Wi‑Fi 802.11ac, Bluetooth 5 and an SDXC reader. It supports up to 8 GB DDR4 SO‑DIMM, one 2.5″ SATA drive, USB‑3.0, rear audio for 7.1 surround and a DC‑in jack in a sleek UCFF chassis.
| Brand | Intel |
| EAN | 5032037120081 |
| ASIN | B07CM15S67 |
| Model | BOXNUC7PJYH3 |
| MPN | BOXNUC7PJYH3 |
| SKU | BOXNUC7PJYH3 |
| AC adapter output voltage | 12-19 V |
| Architecture | Gemini Lake |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Back Panel | 1 x DC-In Jack 2 x HDMI 2.0a 1 x Rear Speaker Out/Optical TOSLINK 1 x RJ-45 2 x USB 3.0 |
| Base GPU Speed | N/A |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Burst frequency | 2.8 GHz |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | UCFF |
| Chipset | System-on-Chip |
| Clock speed | 1.5 GHz |
| Colours | Black/ Grey |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit* |
| CPU Cache | 4MB |
| CPU Cooler | Air Cooled |
| CPU Included | Yes |
| CPU Model | J5005 |
| CPU Socket | Integrated CPU |
| CPU Type | Intel Pentium Silver |
| Dimensions | 115 x 51 x 111 (mm WxHxD) |
| Discrete GPU | No |
| Drive bays | 1 x 2.5" Internal (up to 9.5mm thickness) |
| ECC | No |
| Edition | Intel NUC Kit NUC7PJYH |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | Intel NUC |
| GPU Memory Size | Shared |
| Graphics adapter | UHD Graphics 605 |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics interface | On-board |
| Graphics output | 2x HDMI 2.0a |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Keyboard / mouse included | No |
| LED indicators | Yes |
| Manufacturing process | 14 nm |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Maximum memory capacity | 8GB (2x4GB) |
| Maximum TDP | 10 W |
| Memory included | No |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory speed | DDR4 - 2400 |
| Memory Type ECC | Non-ECC |
| Memory Type R/U | UDIMM (Unbuffered) |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Motherboard form factor | UCFF (4" x 4") |
| Multi-GPU Configuration | No |
| Network Chip | 1 x Intel (Gigabit LAN) 1 x Intel Wireless-AC 9462 (ac WiFi, BT5) |
| Network Interface Type | 802.11ac WiFi LAN Wired Gigabit LAN (10/100/1000) |
| Non-ECC | Yes |
| Number of Processors Supported | 1 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board/Integrated Graphics | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating system | O/S Not Included - Please Buy Separately |
| Operating system included | No |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 2.80 GHz |
| Processor frequency | 1.50 GHz |
| Processor socket | BGA 1090 |
| Product family | Intel® NUC Kits |
| Product series | Intel® NUC Kit with Intel® Pentium® Processors |
| Product Type | Mini PC barebone |
| PSU Redundancy | Single PSU |
| PSU Wattage | 65 W |
| RAID Support | Not Supported |
| Remote control included | No |
| S/PDIF out port | Yes |
| SATA | SATA3 |
| Status | Launched |
| Storage drive included | No |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Storage drive type | eMMC |
| Supported memory clock speeds | 2400 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Unlocked CPU | No |
| VESA Mountable | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |