Intel NUC7i5DNHE packs a 2‑core i5‑7300U at 2.6 GHz, boosting to 3.5 GHz, with HD Graphics 620 and dual HDMI 2.0a for crisp visuals. It supports up to 32 GB DDR4 SO‑DIMM, an M.2 SSD slot, Wi‑Fi 5, Bluetooth, Ethernet, four USB 3.0 ports, and a TPM 2.0 module for secure boot. The active cooling keeps it quiet while the 65 W external AC adapter delivers reliable power.
| Brand | Intel |
| EAN | 5032037102728 |
| ASIN | B076CBVLYX |
| Model | BLKNUC7i5DNH1E |
| MPN | BLKNUC7i5DNH1E |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output voltage | 12-19 V |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Chassis type | UCFF |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit*, Windows 10 IoT Enterprise*, Windows Server 2016* |
| Cooling type | Active |
| DC input voltage | 12-24 DC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 111 mm |
| ECC | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter | HD Graphics 620 |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics output | Dual HDMI 2.0a, 4-lane eDP 1.4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0a |
| Height | 52 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel rapid storage technology | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| L3 cache | 3 MB |
| LAN controller | Intel I219LM |
| LED indicators | HDD,Power |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Number of Processors Supported | 1 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On/off switch | Yes |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 65 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 3.50 GHz |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor frequency | 2.60 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i5-7300U |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Processor threads | 4 |
| Product family | Intel NUC |
| Product series | Intel NUC kit |
| Product Type | Mini PC barebone |
| RAID levels | 0,1 |
| Status | Launched |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Supported memory clock speeds | 2133 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 115 mm |