Tiny UCFF form factor packs a 1.8‑GHz Intel Core i5‑6260U with turbo up to 2.9 GHz, dual DDR4 SO‑DIMM slots for 32 GB, and integrated HD Graphics. It delivers Wi‑Fi, Bluetooth 4.1, Mini‑DP 1.2, HDMI 1.4b, 7.1‑ch audio, two SATA III drives, M.2 SSD slot, six USB ports, Ethernet, SDXC reader, Kensington lock, and power‑usage monitoring, all powered by a 65 W external adapter.
| Brand | Intel |
| EAN | 5032037077712 |
| ASIN | B018Q0GN60 |
| Model | BOXNUC6I5SYH |
| MPN | BOXNUC6I5SYH |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| BIOS type | EEPROM |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in processor | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | RoHS |
| Chassis type | UCFF |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit*, Windows 8.1, 64-bit*, Windows 7, 64-bit* |
| Compatible processor series | Intel Core i5 |
| DC input voltage | 12-19 DC |
| Depth | 111 mm |
| Displayport Version | 1.2 |
| ECC | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics output | Mini-DP 1.2; HDMI 1.4b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Height | 48 mm |
| Housing material | Aluminum, Plastic |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel rapid storage technology | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| L3 cache | 4 MB |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum graphics adapter memory | 1700 MB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Networking features | 802.11 a/b/g/n/ac |
| Number of DIMM slots | 2 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Operating system installed | No |
| PC Health Monitoring | FAN,Temperature,Voltage |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 65 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | i5-6260U |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Product family | Intel NUC |
| Product series | Intel NUC kit |
| Product Type | Mini PC barebone |
| RAID levels | 0,1 |
| Status | Discontinued |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Supported memory clock speeds | 1866,2133 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 115 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |