| Brand | Dell |
| EAN | 5397184102046 |
| ASIN | B07DMGWG5M |
| Model | HV7YR |
| MPN | HV7YR |
| Audio chip | Realtek ALC3234 |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Mini Tower |
| Colour | Black |
| Conflict free processor | Yes |
| Depth | 274 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| Displayports quantity | 1 |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Execution units | 23 |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 350 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Internal memory | 4 GB |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Memory bandwidth supported by processor | 37.5 GB/s |
| Memory channels | Dual |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | No |
| Motherboard chipset | Intel® H370 |
| Mouse included on selected markets only | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E91 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Onboard graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Password protection type | BIOS,User |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Vertical |
| Power cord included | Yes |
| Power supply | 260 W |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Power supply input voltage | 90 - 264 V |
| Processor ARK ID | 126688 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | i3-8100 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal design power | 65 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |
| Trusted platform module | Yes |
| TVI port | No |
| Weight | 7.93 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 154 mm |