12‑core Intel Xeon Silver 4214 runs at 2.2 GHz base, 3.2 GHz turbo, with 16.5 MB L3 cache and 4 MB per core, supports DDR4‑2400, AVX‑512, ECC memory, Wi‑Fi, Thunderbolt 3, and a single PCIe 3.0 x4 slot for high‑performance workloads.
| Brand | Intel |
| EAN | 8592978158132 |
| ASIN | B07SHMJXPX |
| MPN | CD8069504212601 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| BIOS type | EEPROM |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Built-in processor | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | CISPR 32, FCC, ICES, EN, ETSI EN, AS/NZS, VCCI, KN, CNS, RoHS, WEEE |
| Chassis type | UCFF |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSDXC |
| Compatible operating systems | Windows 10, 64-bit* |
| Component for | Server/Workstation |
| Cooler included | No |
| Cooling type | Active |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T |
| DC input voltage | 12-19 DC |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 112 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Displays Supported | 3 |
| ECC | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter | Iris Plus Graphics 655 |
| Graphics adapter family | Intel |
| HDMI version | 2.0a |
| Height | 51 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel rapid storage technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| L3 cache | 4 MB |
| Launch date | Q2'19 |
| LED indicators | Yes |
| Market positioning | Business |
| Maximum graphics adapter memory | 32768 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 1024 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 48 |
| Memory bandwidth maximum. | 38.4 GB/s |
| Memory channels | Hexa |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| MIC port | Yes |
| Number of DIMM slots | 2 |
| On-board graphics adapter | No |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 90 W |
| Power Supply Type | External AC adapter |
| Processor ARK ID | 193385 |
| Processor cache | 16.5 MB |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | 4214 |
| Processor package size | 76.0 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 |
| Processor threads | 24 |
| RAID levels | 0,1 |
| Safety | IEC 60950-1, UL 60950-1, EN 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Status | Launched |
| Storage drive sizes supported | 2.5,M.2 |
| Supported instruction sets | AVX-512 |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| System management BIOS SMBIOS version | 2.5 |
| Thermal design power | 85 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Trusted platform module | No |
| USB Ports | 6 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 117 mm |